7. Hodnota a miesto zisku v ekonomike

Je teda zisk zlý ?

Na základe predchádzajúcich analýz by si mohol čitateľ povedať, že zisk je nemorálny, mimoriadne škodlivý a teda by ho trebalo zakázať.  Nie je to tak. Je síce  jasné, že zisk sám o sebe spôsobuje kontrakciu ekonomiky. Ak sa už dosiahnutý zisk nevracia do ekonomiky v podobe trvalej opakujúcej sa spotreby svojich majiteľov, nastáva sťahovanie peňažnej masy z obehu a systém skôr či neskôr skolabuje.

Ak podnikatelia dosahujúci zisk nedokážu tento spotrebovať a akumulujú ho v bankách (alebo ponožke), dochádza k trvalému znižovaniu obeživa a to spôsobuje recesiu.

Zisk však predstavuje mimoriadne dôležitý motivačný faktor. Podnikanie je mimoriadne riziková činnosť, vyžaduje si obrovskú osobnú zaangažovanosť, čas, peniaze a podstupovanie rizika.  Toto riziko je v podstate ešte väčšie, ako si podnikatelia uvedomujú, pretože neide iba o riziko trhové, menové, kurzové, technologické, politické a iné, ktoré sa bežne učia študenti na univerzitách.

Naša teória tvrdí, že skutočné riziko je v tom, že pri dosahovaní zisku sa systematicky ničí samotná udržateľnosť ekonomiky, a teda čím vyšší zisk podnikateľov v globálnom merítku, tým skôr ekonomika skolabuje. 

Pochopiť tento paradox je nad sily väčšiny podnikateľov a manažérov a tak nastáva situácia, kde čím úspešnejšie(ziskovejšie) sú firmy vo vašej krajine, tým skôr vaša spoločnosť skrachuje.

Neplatí to však v prípade, ak sa dosiahnutý zisk vracia späť do obehu prostredníctvom spotreby. To je skutočná podstata podnikateľskej odmeny. Môcť spotrebúvať viac, ako bežný smrteľník môže spotrebúvať prostredníctvom svojho platu. Ak si za svoj zisk postavíte palác, je to v poriadku. Výstavba honosného sídla predstavuje prácu a platy stavbárov, architektov,…..pri jeho prevádzke bude zamestnaný záhradník, služobníctvo, ochranka,….. Môžete si kúpiť Ferari, Lotus, v prípade serióznej zberateľskej vášne aj celú zbierku iných luxusných  áut.  Dávate tým prácu tisícom pracovníkom v automobilovom priemysle.  Chcete lietadlo, jachtu  ?  Žiadny problém.  Toto všetko je vašou spravodlivou odmenou za podnikateľské riziko a úspech, ktorý ste dosiahli. Pri takomto nakladaní so ziskom sa nastoľuje automatická rovnováha, peniaze odčerpané z ekonomiky sa vracajú naspäť a systém môže fungovať donekonečna.

Kapitalizmus je teda udržateľný systém, avšak je nutné chápať jeho limity.

Ak sa všetok zisk vracia do ekonomiky a použije sa na spotrebu, systém môže fungovať donekonečna.

Problémom však je, že sa tak nedeje.